حج و زیارت
با این وب سایت ، علاقمندان و کارگزاران حج و زیارت میتوانند اخبار ، اطلاعات و معلومات خود را ارتقاع دهند
درباره سایتمدیر سایت : رسول قشقائی
نظرسنجی
چه بخش یا خدماتی در این سایت باید ایجاد یا تقویت گردد؟
سعید اوحدی با بیان اینكه سازمان حج برای تنوع بیشتر در سفرهای عتبات بسته‌های ۲ یا ۳ روزه سفر عتبات در حال برنامه ریزی است. تأكید كرد: سیاست ساخت هتل در عراق قطعا باعث خواهد شد ما بر بازار عراق حاكم شویم و این اقدام در قیمت مسكن زائران در عراق تأثیرگذار خواهد بود. ادامه مطلب...
رئیس سازمان حج و زیارت از اجرای ده پروژه در ایران و عراق به منظور توسعه زیرساخت‌های خدماتی و رفاهی زائران عتبات خبر داد.

«سعید اوحدی» در نشست خبری با خبرنگاران گفت: كارشناسان سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری ۱۰ پروژه را برای توسعه زیرساخت‌های خدماتی و رفاهی زائران ایرانی مشخص كردند كه پنج پروژه در ایران و پنج پروژه در عراق به اجرا در خواهد آمد.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: از ۵ پروژه داخل كشور، كلنگ هتل شلمچه با ظرفیت ۲۵۰ اتاق و ۸۰۰ زائر همراه با رستورانی با ظرفیت ۲ هزار نفر و سالن اجتماعات و كلنگ زائر سرا در شهر مرزی بستان به زمین زده شد.

اجرای ۱۰پروژه برای توسعه زیرساخت‌های خدماتی زائران

مهندس اوحدی بیان كرد: نگاه سازمان حج و زیارت به عنوان دولت نگاه تصدی گری نیست و سازمان تلاش می‌كند تا با جذب نقدینگی و بكارگیری بخش خصوصی در توسعه زیرساخت‌های خدماتی زائران فعال باشد.

وی اظهار داشت: بخش عمده سرمایه لازم برای ساخت هتل شلمچه توسط سرمایه گذاران خارجی كه از محبان اهل بیت (ع) هستند تأمین شده و منابع مالی مربوط به زائرسرای چزابه كه بعدازظهر امروز كلنگ آن به زمین زده خواهد شد، با سرمایه سازمان حج و زیارت و منابعی كه خیرین اهوازی در اختیار ما قرار داده اند، تأمین می‌گردد.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: امیدواریم زائر سرای چزابه تا قبل از اربعین سالجاری مورد بهره برداری قرار گیرد تا مشكلاتی كه سال گذشته در ایام اربعین با آن مواجه بودیم كاهش یابد اما پروژه هتل شلمچه بر اساس برنامه زمان بندی بین ۲ تا ۵/۲ سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

هتلی بزرگ ویژه زائران در مهران ساخته می‌شود

مهندس اوحدی توضیح داد: یك پروژه ساخت هتل در مهران نیز در برنامه است كه زمین آن واگذار شده و هماهنگی‌های آن با استانداری ایلام انجام شده و در حال مهندسی پروژه و قطعی نمودن سرمایه‌گذار آن هستیم.

وی ادامه داد: با مصوبه شورای برنامه ریزی بعثه مقام معظم رهبری «شركت توسعه و عمران امید زائر» در مجموعه سازمان حج و زیارت به ثبت رسید كه این شركت با جذب بخش خصوصی و شبكه بانكی كشور كنسرسیومی تشكیل داد و بر این اساس شركتی تحت عنوان شركت «توسعه سرمایه گذاری مهر و ماه» پا به عرصه سرمایه گذاری در مسیر توسعه زیرساخت‌های خدماتی به زائران عتبات نهاد كه این شركت متولی پروژه‌های بزرگ در این زمینه خواهد بود و احتمالاً پروژه مهران نیز به عهده این شركت گذاشته خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: یك پروژه اقامتگاه بین راهی نیز در مسیر همدان در برنامه خواهیم داشت تا بدین طریق از زائران عتبات در مسیر همدان پذیرایی شود و ساخت یك اقامتگاه بین راهی نیز در مسیر خوزستان برای پذیرایی از زائران عتبات در دست بررسی است.

ساخت یك اقامتگاه بزرگ برای زائران ایرانی در نجف

وی ادامه داد: یك زمین در نجف با مساحت ۶۵۰۰ متر مربع برای ساخت اقامتگاه برای زائران از سوی ستاد بازسازی عتبات به كنسرسیوم واگذار شده و زمینی نیز در كربلا برای ساخت اقامتگاه در نظر گرفته شده است. همچنین سه پروژه ساخت آشپزخانه در كربلا، نجف و كاظمین در برنامه سازمان است و جمعاً پنج پروژه در عراق عملیاتی خواهد شد كه در سفری كه در آینده نزدیك به عراق خواهیم داشت موضوع ساماندهی و مهندسی این پروژه‌ها را دنبال خواهیم كرد.

اوحدی تصریح كرد: سیاست سازمان حج و زیارت و بعثه تحقق منویات مقام معظم رهبری و اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی در حوزه حج و زیارت است و نگاه ما این است تا با جذب ظرفیت‌های موجود در این مسیر گام برداریم.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص تأمین امنیت در عراق گفت: انتخابات با شكوهی در عراق انجام گرفت كه شاهد روند خوب انتخابات و میزان آراء در آن انتخابات بودیم و ۱۷۳ كرسی در پارلمان نصیب ائتلاف شیعیان در عراق شد و بر این اساس امیدواریم فضای تأمین امنیت در عراق برای مردم این كشور و زائران فراهم شود.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: در یك سال گذشته در حوزه امنیت عتبات مشكل جدی وجود نداشت و در ایام اربعین زائران در عالی‌ترین شرایط امنیتی به عراق اعزام شدند كه امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.

وی عنوان كرد: در بحث اربعین، سازمان در دو سال گذشته تجربه خوبی كسب كرد. در اربعین دو سال گذشته ۲۵۰ هزار زائر ایرانی به عتبات اعزام شدند كه متاسفانه بدلیل ازدحام در نقاط مرزی ۵ نفر از زائران ایرانی به شهادت رسیدند اما در ایام اربعین سال گذشته علی رغم اعزام بیش از ۷۵۰ هزار ایرانی به عتبات و افزایش سه برابری زائران نسبت به سال گذشته، تلفات جانی در میان زائران ایرانی وجود نداشت.

مهندس اوحدی اضافه كرد: پس از ایام اربعین سال گذشته با مشاركت دستگاه‌های همكار در امر اعزام زائران به عتبات جلسات آسیب شناسی متعدد تشكیل شد و پس از این جلسات با جمع بندی كه در جلسات بعثه و با نماینده محترم ولی فقیه در امور حج و زیارت داشتیم، بر آن شدیم تا «ستاد دائمی اربعین» در سازمان حج و زیارت تشكیل گردد.

وی افزود: جلسات این ستاد بطور دائم و مستمر و با برنامه ریزی و دستور كار مشخص برگزار می‌شود و بر این اساس اهداف، وظایف و برنامه‌های هر دستگاه مشخص است.

رئیس سازمان حج و زیارت بیان كرد: پیش بینی ما این است كه در سالجاری بین ۱/۵تا ۲/۵ میلیون نفر از زائران ایرانی در ایام اربعین به كربلا مشرف شوند كه در این خصوص لازم است برنامه ریزی‌های جدی صورت گیرد.

ساماندهی زائران در مراكز استان‌ها انجام می‌گیرد

وی تصریح كرد: سیاست سازمان حج و زیارت و ستاد دائمی اربعین این است كه به منظور جلوگیری از ازدحام زائران در مرزها كه آنجا را به نقاط بحرانی در عملیات تبدیل خواهد كرد، ساماندهی زائران در مراكز استان‌ها انجام گیرد و تمهیداتی در نظر گرفته شود تا زائران بدانند چه زمانی برای اعزام به عتبات در مرزها حضور داشته باشند و در این راستا از ظرفیت‌های موجود در كارگزاران و دفاتر زیارتی در سراسر كشور بهره خواهیم برد.

وی افزود: همچنین با هماهنگی هایی كه با نیروی مقاومت بسیج داشته ایم از ظرفیت‌های راهیان نور در استان ایلام و خوزستان و مجموعه‌های شهید باقری و میثاق در خوزستان نیز بهره مند خواهیم شد.

مهندس اوحدی گفت: در جلسه اخیر ستاد دائمی اربعین كه كنسول عراق در ایران نیز حضور داشت، موضوع صدور ویزا در نقطه صفر مرزی كه ازدحام زائران را در مرزها در پی خواهد داشت، مطرح گردید.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص هزینه‌های سفر عتبات گفت: سازمان نگاه انتفاعی به مقوله زیارت ندارد و سیاست سازمان حج و بعثه و مصوبات آن در درجه اول در راستای حفظ حقوق زائران است و كسانی كه در كمیته‌های قیمت گذاری و عقد قراردادها حضور پیدا می‌كنند از كارشناسان مجرب و آگاه به موقعیت عراق هستند.


هتل‌های زائران در عتبات درجه‌ بندی می‌شوند

وی اعلام كرد: هزینه‌های متفاوت از زائران ایرانی در سفر به عتبات در مقایسه به زائران عراقی كه به ایران سفر می‌كنند، دریافت می‌شود كه در سفر عراق در این خصوص با آقای نوری مالكی نخست وزیر كشور عراق و وزیر سیاحه آن كشور تفاهماتی صورت گرفته تا این هزینه‌ها یكسان سازی شود. بطور مثال هزینه ویزای زائران ایرانی سه برابر مبلغی است كه از زائران عراقی دریافت می‌شود و در سفری كه به عراق خواهیم داشت مصوبات سفر قبلی را پیگیری خواهیم كرد تا یكسان سازی هزینه‌ها صورت گیرد.

وی ادامه داد: كمیته ای تحت عنوان كمیته مسكن در روزهای پایانی سال گذشته به عراق اعزام شدند و بر این اساس در ثبت نامی كه در اواخر خرداد ماه برای عتبات خواهیم داشت، خدمات متنوع و دسته بندی‌های هتل‌ها صورت خواهد گرفت كه امید است با درجه بندی هتل‌ها قیمت كاروان‌ها به وضعیت عادلانه‌تری نزدیك شود.

سعید اوحدی تأكید كرد: سیاست ساخت هتل در عراق نیز قطعا باعث خواهد شد ما بر بازار عراق حاكم شویم و این اقدام در قیمت مسكن زائران در عراق تأثیرگذار خواهد بود.

برنامه‌ریزی سازمان حج برای بسته‌های ۲ یا ۳ روزه سفر عتبات

وی عنوان كرد: برای تنوع بیشتر در سفرهای عتبات بسته‌های ۲ یا ۳ روزه سفر عتبات در حال برنامه ریزی است.

مهندس اوحدی در خصوص حج و عمره نیز گفت: در عمره جاری ظرفیت اعزام‌ها ۶۸ درصد نسبت به قبل افزایش یافت و برای اولین بار بعد از ۳۵ سال زائران ایرانی در نیمه اول ماه صفر به سرزمین وحی اعزام شدند.

وی در خصوص ثبت نام برای حج تمتع اظهار داشت: سهمیه هركشوری در حج بر اساس مصوبه سازمان كنفرانس اسلامی یك هزارم جمعیت آن كشور است كه با توجه به عملیات توسعه مسجدالحرام این ظرفیت ۲۰ درصد كاهش یافته و بر این اساس ظرفیت طواف نیز از ۴۸ هزار نفر در ساعت به ۳۸ هزار نفر در ساعت تقلیل یافته است.

اعزام زائران حج تمتع ۱۸ سال طول خواهد كشید

مهندس اوحدی در خصوص ثبت نام جدید حج تمتع بیان كرد: یك و نیم میلیون نفر برای حج ثبت نام كرده اند كه با توجه به شرایط موجود، اعزام این تعداد زائر ۱۸ سال طول خواهد كشید اما بر اساس وعده دولت عربستان پس از پایان طرح توسعه مسجدالحرام بعد از ۵/۲ تا ۳ سال، ظرفیت مطاف به دو و نیم برابر افزایش خواهد یافت كه در صورت تحقق ای موضوع شاهد اعزام ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار زائر ایرانی در سال به حج خواهیم بود كه در آن صورت در آینده خواهیم توانست برای ثبت نام جدید برنامه ریزی نماییم.


نوع مطلب : نجف، کربلا، گزارش، اطلاعیه، حج تمتع، عمره مفرده، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic